Jak zaprzyjaźnić psa z kotem

Pies i kot mogą być naprawdę dobrymi przyjaciółmi, jednak ważne jest, aby nasze ludzkie zachowania nie popsuły ich relacji już na samym początku. Wprowadzając kota do domu gdzie już jest pies lub na odwrót, warto przestrzegać kilku zasad oraz wystrzegać się błędów, które już na dzień dobry mogą zrazić zwierzęta do siebie nawzajem.

kotpiesblog3

Przy przeprowadzaniu tzw. „dokocenia” czyli wprowadzaniu nowego kota w miejsce gdzie już bytuje kot/koty, najlepiej jest zastosować tzw. socjalizację z izolacją. Polega ona na tym, że przez pierwsze dni koty przebywają w osobnych pomieszczeniach, dzięki czemu mogą oswoić się ze swoim zapachem i obecnością, ale nie mogą mieć ze sobą bezpośredniego kontaktu. Następnie zamienia się koty pomieszczeniami, aby mogły dokładnie powąchać „co to za jeden mi się tu kręci”. Podobną procedurę można zastosować przy wprowadzaniu psa do domu gdzie już jest kot lub odwrotnie – przez pierwsze dni pobytu nowego zwierzęcia w domu, umożliwiamy kotu przebywanie w miejscu gdzie pies nie ma dostępu. Oba zwierzaki mają świadomość swojej obecności, jednak jedno drugiego nie może np. zaatakować czy przestraszyć. Warto zastosować taką procedurę szczególnie jeżeli pies jest żywiołowy, a kot wyraźnie zestresowany i wystraszony. Dzięki temu damy zwierzętom czas na przyzwyczajenie się do nowego „sąsiada” i opadnięcie pierwszych emocji. Przy spokojnym i przyjacielskim psie lub nienerwowym kocie zazwyczaj początkowa izolacja nie jest konieczna, jednak nadal zalecane jest postępowanie opisane poniżej.

kotpiesblog1

Jak powinien wyglądać pierwszy, bezpośredni kontakt psa i kota? Aby nie „spalić” na wstępie wzajemnych relacji, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek:

1. Zalecane jest, aby podczas pierwszego kontaktu pies znajdował się na smyczy lub chociaż miał smycz przypiętą do obroży – umożliwi to szybkie zapanowanie nad zwierzęciem, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj, że nawet bardzo usłuchany pies, może zapomnieć o „dobrych manierach” w sytuacji dużego pobudzenia emocjonalnego, do jakiego może dojść kiedy kot zacznie np. biegać po waszym salonie lub skakać po meblach.

2. Nie pozwalaj, aby pies ganiał kota – jeżeli pies ma takie zapędy, można go na chwilę wyprowadzić z pomieszczenia.

3. Nie podstawiaj kota psu pod nos i na odwrót na siłę. Nie zmuszaj zwierząt do przebywania w swoim bliskim sąsiedztwie jeżeli nie mają na to ochoty, może się to skończyć podrapaniem przez kota zarówno psa, jak i ciebie.

4. Jeżeli już pozwalasz psu i kotu na swobodne kontakty w mieszkaniu, pamiętaj, że kot powinien mieć miejsca, aby w razie potrzeby schronić się przed psem (np. umieszczona wyżej półka, do której pies nie sięgnie). Kuweta i miska kota również powinna znajdować się poza zasięgiem psa. Kot powinien móc zjeść i załatwić się spokojnie, bez psiego nosa obok.

kotpiesblog4

5. Przez pierwsze kilka dni nie zostawiaj zwierząt razem w jednym pomieszczeniu, gdy nikogo nie ma w domu.

6. Naturalnym jest, że pies na początku jest żywo zainteresowanym kotem – taki stan rzeczy powinien minąć w ciągu kilku dni. Jeżeli nie mija, być może będziesz potrzebował pomocy behawiorysty, aby nauczyć psa kontrolowania emocji przy kocie.

7. Jest również naturalne, że kot w pierwszym kontakcie z psem wykazuje strach lub agresję. Może uciekać, prychać, warczeć lub machać łapą w kierunku psa. Należy umożliwić kotu oddalenie się od psa lub schowanie przed nim w każdym momencie kiedy będzie miał na to ochotę. Jeżeli pies przestanie napastować kota (co może zająć kilka dni), kot odpowie na lepsze zachowanie psa zmianą swojego zachowania (zacznie wychodzić z kryjówek i zachowywać się bardziej swobodnie).

8. Pamiętaj, że najszybciej socjalizują się małe kocięta, im starszy kot tym więcej czasu może potrzebować na akceptację nowej sytuacji.

9. Pamiętaj, że kluczowa we wzajemnym porozumieniu się zwierząt jest odpowiednia PRZESTRZEŃ ŻYCIOWA. Czasem zbyt mała powierzchnia mieszkania sprawia, że kot/koty i pies nie mogą się dogadać gdyż nieustannie wchodzą sobie w drogę i stresują się swoją obecnością.

10. Zastosowanie feromonów uspokajających może pomóc kotu w akceptacji nowej sytuacji.

11. Jeżeli masz trudnego, problematycznego psa lub po prostu nie jesteś pewny czego spodziewać się po psie w kontakcie z kotem, lepiej już na samym początku umów spotkanie z behawiorystą. Podobnie w wypadku jeżeli masz lękliwego i nerwowego kota.

Helena Piątek
behawiorysta, instruktor szkolenia psów

One thought on “Jak zaprzyjaźnić psa z kotem

  1. Chyba nie wszystkie zwierzaki da się ze sobą zaprzyjaźnić. Mam kotkę, która nie za bardzo dogaduje się z ludźmi (o głaskaniu można zapomnieć), a wszystkie psy atakuje od razu. Starowinka już z niej, wiec pewnie niczego się nie da już nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *