Przygotowanie psa lub kota na pojawienie się dziecka w domu

W naszej pracy bardzo często spotykamy się z problemami na linii pies/kot-dziecko, które są źródłem dużego stresu dla rodziców, dziecka, jak i samego psa (kota). Kluczową sprawą minimalizującą ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji jest rozpoczęcie przyzwyczajania pupila na co najmniej kilka tygodni przed przyjściem dziecka na świat. W tym celu nasz zwierzak, jako pełnoprawny członek domowego „stada” powinien uczestniczyć we wszelkich przygotowaniach. Dużym błędem jest izolowanie, przeganianie lub karcenie zwierzęcia gdy np. interesuje się pojawiającymi się w domu nowymi sprzętami. Nasz pies lub kot wszędzie powinien zajrzeć oraz wszystko obwąchać – co więcej powinno się to odbywać w przyjaznej atmosferze, aby zwierzę oswoiło się ze zmianami oraz nabrało z nimi pozytywnego skojarzenia. Karcenie lub nerwowe zachowanie względem zwierzęcia może powodować w tym wypadku stres, frustrację i nerwowość względem noworodka gdy już się pojawi.

przygotowanie1

Należy również pamiętać, że nasze zwierzaki przy małym dziecku powinny być odrobaczane średnio co 3 miesiące, a jeżeli chcemy ograniczyć sierść itp. na dziecięcych sprzętach (spójrzmy prawdzie w oczy – całkowita eliminacja sierści z życia niemowlęcia będzie niemożliwa ;) możemy przewijak czy wózek nakryć kocykiem. Pomocne może okazać się również puszczanie zwierzętom typowo „dziecięcych” odgłosów (np. nagrany płacz dziecka z komputera) czy przywiezienie już po narodzinach pachnącego dzieckiem ręczniczka czy innej tkaniny, którą to rzecz dajemy naszym czworonogom, aby wąchały sobie do woli.

przygotowanie2

Nie wolno nam zapominać, że tak istotne zmiany jak pojawienie się nowego (i dziwnego) członka domowego stada są wysoce stresujące dla naszego psa lub kota i każde zwierzę przeżywa to inaczej. Potrzebuje także czasu i wyrozumiałości z naszej strony, aby zaaklimatyzować się w nowej sytuacji.

W kolejnych postach postaramy się przybliżyć inne ważne aspekty oswajania zwierząt z dzieckiem – m. in. nauka chodzenia na smyczy przy wózku czy pierwsze zapoznanie zwierzęcia z noworodkiem po przyjeździe ze szpitala do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *