Nauka grzecznego chodzenia przy dziecięcym wózku

Bardzo ważną umiejętnością psa w momencie kiedy w domu pojawia się dziecko jest spokojne chodzenia na smyczy przy wózku. Pies, który przy wózku jest niespokojny, szarpie lub biega na wszystkie strony bardzo często czyni wspólny spacer uciążliwym, niebezpiecznym, a nawet niewykonalnym. Co więc zrobić, aby spacery z niemowlęciem i czworonogiem były bezpieczne i przyjemne?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest brak jakiejkolwiek nauki czy oswajania pupila z dziwnym obiektem jakim jest wózek. Przyzwyczajanie do spokojnego chodzenia obok wózka najlepiej zacząć zanim jeszcze w domu pojawi się noworodek – brzmi to dziwnie, ale należy w tym celu chodzić na spacery z pustym wózkiem i psem. Jeżeli pies jest nauczony chodzenia na luźnej smyczy bez wózka oczywiście ułatwi nam to całą sprawę – jeżeli nie jest, należałoby wrócić do podstaw i najpierw nauczyć psa chodzić spokojnie bez wózka w pobliżu.

Metod nauki chodzenia na luźnej smyczy jest wiele, jedną z podstawowych jest tzw. „pijana mucha”, a więc zawracanie ilekroć pies napnie smycz. W ten sposób pies uczy się, że ciągnięcie na smyczy jest nieopłacalne gdyż nie dojdzie się do celu. Metoda ta jest praktycznie niewykonalna gdy idziemy z wózkiem, tak więc warto solidnie to poćwiczyć bez niego.

Kolejną przydatną umiejętnością jest skupienie uwagi na opiekunie na komendę – ćwiczymy to na naszych kursach grupowych i indywidualnych z wykorzystaniem klikera. W tej metodzie pies zachęcany jest, aby spojrzeć na twarz człowieka gdy słyszy dźwięk swojego imienia (jest za to nagradzany). Docelowo ta umiejętność pozwoli nam zwrócić uwagę psa gdy coś go nadmiernie zainteresuje podczas spaceru (np. inny pies). Warto również potrenować z psem targetowanie, a więc podążanie za ludzką dłonią na komendę (na naszych kursach jest to komenda „tu” albo „nos”) – ułatwi to dostawianie psa bliżej wózka gdy zajdzie taka konieczność.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przy psach lękliwych lub nadmiernie pobudliwych często konieczne jest odwrażliwienie na bezpośrednie sąsiedztwo jadącego wózka (gdy pies boi się wózka, może starać się zwiększyć od niego dystans, a więc będzie nam uciekał i ciągnął do boku lub generalnie zachowywał się niespokojnie). Aby pies polubił wózek i się do niego przyzwyczaił warto jest nagradzać go za podchodzenie do wózka (można to robić początkowo nawet w domu) lub jeździć wózkiem psu przed nosem, na początku w większej odległości, którą stopniowo należy zmniejszać. Za spokojne pozostawianie w miejscu i nie oddalanie się od jadącego wózka (można wykorzystać komendę „zostań” lub poprosić drugą osobę, aby trzymała psa na smyczy) pies powinien być chwalony i nagradzany.

Kolejną ważną umiejętnością przydatną przy wózku jest opanowanie komendy „stój”, która pozwoli nam zatrzymać psa kiedy zajdzie taka konieczność.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przystępując do treningu w plenerze z wózkiem warto wyposażyć się w ulubione smakołyki naszego czworonoga, którymi będziemy nagradzać grzeczne poruszanie się obok bez napinania smyczy. W przypadku napięcia się smyczy powinniśmy niezwłocznie wydać sygnał, który dla psa oznacza, że zrobił coś źle („fe”, „nie”, „e”) i zatrzymać się. Ruszamy ponownie gdy pies poluźni smycz. W ten sposób uczymy psa, że poruszać się do przodu przy wózku można tylko wtedy kiedy smycz nie jest napięta. Oczywiście warto, aby pies przed przystąpieniem do trenowania miał załatwione potrzeby fizjologiczne oraz był wybiegany.

To czego zdecydowanie powinniśmy się wystrzegać to przywiązywanie smyczy z psem do wózka (ze względów bezpieczeństwa jeżeli koniecznie chcemy mieć wolne ręce lepiej przypiąć pupila np. do pasa biodrowego na własnym ciele). Ta uwaga szczególnie tyczy się psów dużych i młodych, które niezawsze kontrolują swoje emocje i mogą po prostu doprowadzić do przewrócenia się wózka gdy czymś się podekscytują (np. widokiem innego zwierzęcia). Niepolecane jest także używanie smyczy automatycznych (rozwijanych), które przeważnie utrwalają w zwierzęciu nawyk ciągnięcia i chodzenia „bez ładu i składu” gdyż nie obowiązują na nich żadne klarowne zasady.
Przydatnym gadżetem mogą za to okazać się szeleczki typu easy-walk – szczególnie przy psach silnych, żywiołowych i opornych na naukę chodzenia na luźnej smyczy mogą znacznie ułatwić treningi.

Helena Piątek, behawiorysta, instruktor szkolenia psów, piespotrafi.pl

One thought on “Nauka grzecznego chodzenia przy dziecięcym wózku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *