Niemowlę vs zwierzęta w domu

Jak w każdej rodzinie, również w tej międzygatunkowej niezwykle ważne jest, aby wszyscy jej członkowie żyli w zgodzie, komforcie i poczuciu bezpieczeństwa. Najczęściej trzymanymi w domu zwierzętami są psy i koty i to one przeważnie wchodzą w interakcje z naszymi dziećmi. W niniejszym wpisie pragnę przybliżyć temat budowania dobrej relacji psów / kotów z niemowlęciem oraz bezpiecznej koegzystencji.

dzieckovskot

1. Po pierwsze – przestrzeń życiowa

Opiekunowie zwierząt bardzo często nie zdają sobie sprawy jak bardzo stresujące dla zwierzęcia jest naruszanie jego przestrzeni życiowej czy też strefy odpoczynku przez małe dziecko. Raczkujący (a następnie chodzący) maluch niecelowo i nieświadomie niepokoi zwierzęta wchodząc im do legowiska, przepędzając z miejsc, w których odpoczywają, zakłócając spokojne spożywanie posiłku. Bardzo istotną rolą dorosłego jest kontrolowanie zachowań małego dziecka i nie dopuszczanie do sytuacji przewlekłego stresu u zwierzęcia. W tym celu po pierwsze należy zapewnić czworonogom miejsce do odpoczynku gdzie maluch po prostu nie ma dostępu – u kota dobrze sprawdzają się legowiska umieszczone na tyle wysoko, że dziecko zwyczajnie do nich nie dosięgnie (parapet, wyższa szafka, piętrowy drapak). U psa dobrym rozwiązaniem może okazać się klatka kennelowa (więcej o klatce czytaj tutaj). Podobnie, należy zapewnić zwierzęciu możliwość spokojnego spożycia posiłku. Unikajmy także sytuacji, w których zwierzę chce odejść od dziecka, ale nie może gdyż dziecko za nim podąża i je niepokoi – w takich przypadkach należy po prostu zabrać malucha i zaproponować mu inną rozrywkę :)

2. Po drugie – respektowanie potrzeb

Zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu, podczas której będzie mógł się odstresować i rozładować nadmiar energii to absolutna podstawa. Tłumaczenie „nie mam czasu wyjść z psem, bo mam dziecko” nie może mieć tu racji bytu. Wybiegany, szczęśliwy, odstresowany pies to również bezpieczniejsze dziecko – musimy brać ten fakt pod uwagę. Warto nauczyć psa spokojnego spacerowania przy wózku, aby wspólne spacery stały się przyjemnością (więcej o spokojnym chodzeniu przy wózku tutaj).
Posiadając kota musimy pamiętać również o jego potrzebach – codzienna dawka zabawy np. wędką zniweluje nudę i sprawi, że kot będzie spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Bawiąc się z kotem warto przestrzegać zasad tzw. łańcucha łowieckiego, a więc zabawę zakończyć karmieniem (tak jak miałoby to miejsce w naturze gdzie polowanie kończy się spożyciem ofiary).

dzieckovspies

3. Po trzecie – dobra relacja

Wspólne spędzanie czasu to wspaniała forma budowania dobrej relacji. Wspólne spacery i zabawy pozwolą zbudować pozytywne skojarzenie u zwierzęcia z osobą dziecka. Oczywiście małe dziecko początkowo bierze we wszystkim dość bierny udział, z czasem jednak to ono może próbować bawić się z kotem wędką, a psu rzucać piłeczkę czy trenować z nim proste komendy, które nagradza podaniem przysmaku.

4. Po czwarte – obserwacja

Bardzo ważne jest, aby osoba dorosła wnikliwie obserwowała zwierzę w kontaktach z dzieckiem pod kątem sygnałów stresu. U psa może to być unikanie dziecka, wysyłanie sygnałów uspokajających (takich jak np. ziewanie czy oblizywanie się gdy dziecko się zbliża), apatia, spadek nastroju, nadmierna nerwowość. U kota często obserwujemy np. zapalenie pęcherza na tle stresowym, oddawanie moczu poza kuwetą czy chowanie się i niechęć do opuszczania kryjówek. Takie zachowania u zwierząt powinny zaniepokoić opiekuna, ktory powinien wdrożyć „program naprawczy” tego stanu rzeczy. Być może zwierzę jest zbyt niepokojone przez dziecko i trzeba malucha bardziej pilnować? Być może pies ma za mało spacerów, za mało uwagi swojego człowieka? A może kot nie ma odpowiedniego legowiska gdzie może odpocząć nieniepokojony? Czasem pomocne może okazać się podanie środków uspokajających lub po prostu danie czworonogowi więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją.

Helena Piątek
zoopsycholog, behawiorysta, instruktor szkolenia psów
piespotrafi.pl
mruczekpotrafi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *